Haberler

ÖHD: “yaklaşık 50 mültecinin Meriç Nehri’ne atıldığına dair başvuru aldık”

ÖHD İstanbul Şubesi, Yunanistan’ın Türkiye’ye iade ettiği ve aralarında çocukların da bulunduğu 45-50 kişilik mülteci grubun Meriç Nehri’ne atıldıklarına dair başvuru aldıklarını duyurdu.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Twitter hesabı üzerinden yaptıkları paylaşımla, Edirne’den Yunanistan’a geçen 150 kişilik bir mülteci grubunun Türkiye’ye iade edildiğini ve Türkiye’deki komutanların 45-50 kişiyi Meriç Nehri’ne attığı yönünde başvuru aldıklarını duyurdu. ÖHD, Yunanistan’ın Türkiye’ye iade ettiği mültecilerden birisinin 24 Ağustos’ta derneklerine başvuru yaptığını belirtti.

“Bırakın ölsünler, siz bunları atmazsanız ben sizi atarım”

ÖHD, başvuran mültecinin beyanlarını aktararak, “Derneğimize başvuran mülteci arkadaşımız; kendisinin de içerisinde bulunduğu 50-60 kişilik gruptayken Türkiye’deki komutanların grup içerisindeki kadınları ve kız çocuklarını ayırdığını (10-15 kişi), kalan 45-50 kişiyi, çocuklar dahil Meriç Nehri’ne attıklarını ifade etmiştir. Yüzerek kurtulan başvurucu; olayda 1 Afgan ve 2 Suriyeli mültecinin hayatını kaybettiğini ifade etmiş. Olay sırasında bazı askerlerin ağladığını, insanları denize atmak istemediğini, komutanın ise kendilerine ‘Bırakın ölsünler, siz bunları atmazsanız ben sizi atarım’ dediğini ifade etmiştir. Başvurucu, ölen insanların isimlerini bilmediğini fakat fiziksel olarak tanıdığını, olaydan yüzerek kurtulan 5 arkadaşının daha şahitlik yapabileceğini ifade etmiştir” ifadelerine yer verdi.

ÖHD, “insanlık suçu” olarak nitelendirdiği olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını ve adli sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir