Haberler

Orman Genel Müdür Yardımcısı: “Bizim hava gücümüz hakikaten iyi ama destek vermek isteyen ülkeleri diplomatik açıdan kıramıyoruz”

Akdeniz ve Ege ile ülkenin diğer çeşitli noktalarında 28 Temmuz’dan bu yana süren ve iktidarın özel yangın söndürme şirketlerine para aktarmak için THK’yı işlevsizleştirilmesi örneğinde görüldüğü gibi kamu yararını değil sermayeyi gözettiği politikaları karşısında çaresiz kalınan orman yangınlarıyla ilgili eleştiri ve tepkileri Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, “Bizim hakikaten hava gücümüz iyi ama bu tür destek vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz. Bu yardım taleplerini geri çevirmek diplomatik olarak da doğru değil” şeklinde yanıtladı.

Yangın söndürme çalışmalarına destek için 6 ülkeden 18 hava aracının geldiğini belirten Özkaya, Türkiye’nin sahip olduğu toplam 45 helikopter ve 3 uçağın yanı sıra yabancı ülkelerden de destek geldiğini ve hala bekledikleri yardım uçakları olduğunu söyledi.

Şu an ülkede bulunan 18 yabancı hava aracının 12 uçak ve 6 helikopterden oluştuğunu aktaran Özkaya, uçaklardan 10’unun ve helikopterlerin tamamının bedelsiz olduğunu belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir