Haberler

Patnos Kapalı Hapishanesi’nde 2 kadın tutukluya gardiyanlardan işkence

Van Barosu Cezaevi Komisyonu ve ÖHD, Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 20’ye yakın gardiyan tarafından darp edilen Mizgin Kayıtbey ve Lale Kabişen’in maruz kaldığı işkenceyi duyurdu.

MA’nın haberine göre; Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Mızgin Kayıtbey ve Lale Kabişen, 23 Haziran’da 20’ye yakın gardiyan tarafından darp edildi. Van Barosu Cezaevi Komisyonu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, cezaevine giderek, darp edilen tutuklularla görüşme gerçekleştirdi. Heyet, görüşme sonrası hazırladığı raporu, Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıyla kamuoyu ile paylaştı. Raporu okuyan avukat Mehtap Işık, kadın tutukluların
15-20 erkek gardiyan tarafından cop, tekme ve kalkanlarla saldırıya maruz kaldıklarını, saçlarından sürükleyen gardiyanların bu esnada neredeyse birbirlerini yaraladıklarını aktardığını söyledi.

2 kadın tutuklu yerlerde sürüklenerek koğuş avlusuna çıkartılmış!

Işık, yaptıkları görüşmede kadın tutukluların aktarımlarını şu şekilde anlattı:

“Mizgin Kayıtbey’in kanlar içinde yarı baygın halde yerde yattığı, koğuşta işkencenin devam ettiğini, iki kadın mahpusun yerlerde sürüklenerek koğuş avlusuna çıkartıldığı belirtildi. Erkek personelin cop, kalkan ve tekmelerle saldırmaya devam ettiği, aradan kaç saat geçtikten sonra durumu ağır olan Mizgin Kayıtbey’in hastaneye götürüldüğü, yaklaşık 5 saat hastanede kaldığı ve el parmağına 5 dikişin atıldığı akşam koğuşa geri getirildiği kaydedildi. Daha sonra Mizgin Kayıtbey’in revire çıkartılmadığı, el parmağına atılan dikişlerin pansumanını kendisinin yaptığı, revire çıkma taleplerinin olumsuz sonuçlandığı için el parmağı dikişlerini kendisinin söktüğü belirtildi.”

Kamera kayıtları dosyada yok

Tutuklularla ayrı ayrı yapılan görüşmelerde, söylem ve iddiaların birbirini doğruladığının altını çizen Işık, tutukluların beyanları ve hastane kayıtlarının saldırının yaşandığını somut olarak ortaya çıkardığını vurguladı.

Mizgin Kayıtbey’in sol el orta parmağındaki dikiş sonrası oluşan izlerin mevcut olduğunun gözlemlendiğini söyleyen Işık, “Heyetimizin cezaevi idaresi ile görüşme ve kamera kayıtlarının bir örneğinin alınmasına ilişkin talebi keyfi gerekçelerle reddedilmiştir. Cezaevi savcısı ve Mizgin Kayıtbey’in vekilinden edinilen bilgilerden, olayın üzerinden üç ay geçmiş olmasına rağmen soruşturma dosyasında kamera kayıtlarının çözümünün yapılmadığı öğrenilmiştir” denildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir