Haberler Manşet

Sanal medyada #AyselİçinGeçOlmadan kampanyası

Aysel Tuğluk için Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’na seslenen 52 ülkeden 6 bini aşkın kadın, sanal medyda #AyselİçinGeçOlmadan kampanyası başlattı.

“Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın”ın imzasıyla 7 Ocak’ta açıklanan ve kısa sürede 52 ülkeden 6 bini aşkın kadının imzalarıyla geniş bir çağrıya dönüşen kampanyada #AyselİçinGeçOlmadan hashtagı ile Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu göreve çağrıldı. 

Çağrıda, “52  ülkeden 6 bin kadın olarak, Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarının dikkate alınmasını, hukuka, insan haklarına uygun bir karar verilmesini, Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını talep ediyoruz” diyen kadınlar, Aysel Tuğluk’un tedavi ve muayene sürecini aylarca sürdüren Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurulu’nun “cezaevinde kalamaz” raporuna işaret etti.

Yetkili mercilerin Aysel Tuğluk’un cezaevinde tek başına hayatını idame ettirmesinin gün geçtikçe imkansızlaştığını görmezden geldiğini ifade eden çağrıcı kadınlar, Adalet Bakanlığı’nın ve Adli Tıp Kurumu’nun siyasi saiklerle değil bilimsel raporlarla, hukukla ve insan haklarıyla hareket etmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

SANAL MEDYADA KAMPANYA

“Biz kadınlar bu hukuksuz süreçte sorumluluğu olan tüm yetkilileri bir kez daha hukuk ve bilime uygun davranmaya çağırıyoruz. Biz, hayatın ve mücadelenin her alanından binlerce kadın Aysel Tuğluk’a ve bütün hasta tutsaklara bir an önce özgürlük istiyoruz!” diyen kadınlar sanal medyada #AyselİçinGeçOlmadan etiketiyle taleplerini dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir