Haberler Manşet

[SİNEMADA KADIN ÖDÜLLERİ (WİCA)] 79. Venedik Film Festivali’nin WiCA Ödülü Türkiye’den Çiğdem Mater’e

TELGRAF- 79. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin kadınların sinemasal başarılarını gündeme getirmeyi amaçlayan Sinemada Kadın Ödülü (WiCA) jürisi 2022 ödülünü Salı günü gerçekleştirilen törende Türkiye’den sinemacı Çiğdem Mater’e verdi.

Festival başkanı Alberto Barbera’nın da hazır bulunduğu törende, Çiğdem Mater’i yönetmen Sinem Sakaoğlu temsil etti. Törende Mater’in WiCA ekibine gönderdiği mektubu sunan Sakaoğlu “Sevgili arkadaşım, yapımcı Çiğdem Mater, bugün burada olmalıyken, ne yazık ki şu anda Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevinde.” dedi.

Çiğdem Mater’in Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nden yazdığı mektuptaki “her zaman çok kıymet verdiğim kadın dayanışmasının değerini bana bir kez daha hissettirdiğiniz için minnettarım” sözleri, salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Mektubun İtalyanca çevirisinin okunduğu törende, Mater’in Türkçe el yazısı mektubu ekrana yansıtıldı.

fotoğraf Kemal Gökhan/ 2022
https://www.youtube.com/embed/61FeJLIMTWoÇok sevgili WiCA Ekibi,Dayanışmanızı ve desteğinizi duyduğum günden beri içim kıpır, kıpır!Nasıl teşekkür etsem az.Sizlere, İstanbul Bakırköy’de yaklaşık 1,400 kadının tutulduğu bir kadın cezaevinden, “kendime ait” masamdan yazıyorum. Çekmediğim bir filmden dolayı aldığım 18 yıl hapis cezasının dört ayını burada, dünyanın dört bir yanından kadınların tutulduğu cezaevinde geçirdim. Yapmayı beceremediğim bir film nedeniyle ceza almak, mesleki olarak epey aşağılayıcı bir şey tabii ama insan şu ortamda sormadan edemiyor, “olmayan bir filmden 18 yıl aldım, ya filmi çekmiş olsaydım?”.Her zaman çok kıymet verdiğim kadın dayanışmasının değerini bana bir kez daha hissettirdiğiniz için minnettarım! Afganistan’dan Ukrayna’ya, İran’a, dünyanın her yerinde baskı altında olan ve buna rağmen susmayan, direnen ve ses çıkaran kadınlara, kız kardeşlerime, sizin aracılığınızla sevgilerimi gönderiyorum.Çiğdem Mater

Diğer WiCA ödül sahipleri

Birçok önemli sinemacı ve sanatçının katıldığı törende bu yıl beşincisi verilen WiCA Ödülleri’ni İtalyan moda tasarımcısı ve girişimci Anna Fendi, İtalyan şarkıcı Malika Ayane, Ukraynalı oyuncu Daria Trehubova, Lübnanlı-Fransız yönetmen ve gazeteci Audrey Diwan ve İtalyan gazeteci Chiara Ugolini aldı.

Ödül alanlar tören sonrasında büyük görüntüsü önünde fotoğraf çektirdikleri Çiğdem’e dayanışma ve desteklerini ilettiler.

​​WiCA jürisi ve seçim ölçütleri

Sinemada Kadın Ödülü (WiCA), en başta film endüstrisi ve İtalya ve uluslararası sanat dünyasında kadın yeteneğinin gelişmesi ve saygınlık görmesi, ayrıca sinemayı ve genel olarak sanatı yücelten bütün kadın oyuncu, yönetmen, senarist, yazar, prodüktör, yaratıcı ve el sanatları ustalarının kutlanması amacıyla ihdas edilmişti. Ödül alanlar, sinemada ve sinemayla yakından ilişkili alanlarda mükemmelliğe ulaşan, farklı kültürleri temsil etmeyi, öykü anlatma ve karakter yaratmada farklı yollar bulmayı başaran şahsiyetler arasından seçiliyor. Ödüle aday olanların toplumsal etkinliklerde yer alışları da ayrıca değerlendiriliyor.

Ödüller, hepsi kadın sinema yazarları olan Fulvia Caprara, Alessandra De Luca, Titta Fiore, Alessandra Magliaro, Antonella Nesi, Chiara Nicoletti, Cristiana Paternò, Angela Prudenzi, Barbara Righini, Marina Sanna, Stefania Ulivi and Paola Casella’dan oluşan bir jüri tarafından dağıtılıyor.

WiCA’nın küratörlüğünü aynı zamanda ödülün kaynaklarını da yöneten sinema oyuncusu ve kültür girişimcisi Claudia Conte yapıyor. WiCA İtalya Kültür Bakanlığınca destekleniyor. Italya Çağdaş Film Festivali (ICFF) de etkinliğin kültürel partnerliğini üstleniyor.

(AEK)- Bia

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir