Haberler Manşet Sendikalar

TOPLU SÖZLEŞME | Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen razı oldu, KESK eyleme gidiyor

Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen hükümet ile toplu sözleşme görüşmelerinde anlaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme sonucunda ücretlere yapılacak artış oranlarını açıkladı. Buna göre, memur ve memur emeklisine 2022’nin ilk yarısı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, 2022’nin ikinci yarısı için yüzde 7artı enflasyon farkı oranında zam yapıldı. 2023’te de yüzde 8+6 zam ve enflasyon farkı oranında artış sağlanacak. 135 TL olan toplu sözleşme ikramiyesi 400 TL olacak. 3600 ek gösterge hakkında da açıklama yapan Bakan Bilgin, “Bu sözleşme kapsamında 3600 ek gösterge çalışması tamamlanacaktır. O kanun gerektiren bir şeydir. Biz çalışmamızı yaptıktan sonra TBMM inisiyatifindedir.” şeklinde konuştu.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebine karşılık, hükümet ilk teklifinde 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6 zam+ enflasyon farkı, 2023’ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 zam ve enflasyon farkı önermişti.

Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen’in hükümetle vardığı anlaşmanın açıklanmasından sonra çok sayıda kamu çalışanı sosyal medyadan yapılan artış oranlarına ve bu artışları kabul eden konfederasyonlara tepki gösterdi.

Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen razı oldu, KESK eyleme gidiyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ise yaptığı açıklamada iş bırakma çağrısı yaptı.

KESK Yürütme Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Bu mutabakatta:

  • Kamu emekçilerinin yıllardır yaşadığı gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesi yine yok.
  • Emekli olduğumuzda maaşlarımızın yarı yarıya düşmesine yol açan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması başlığı yine yok.
  • Farklı adlar altında güvencesiz istihdam edilenlerin kadrolu-güvenceli istihdama geçirilmesi yine yok.
  • “4/C’li 4/B’liler” olarak bilinen kamu emekçilerinin ek ödeme, emeklilik gibi temel sorunlarının çözümü yine yok. 
  • Sayıları yüz bini aşan Yardımcı Hizmetler Sınıfının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi yine yok.
  • Torpilin, kayırmanın kapsını sonuna kadar açan mülakat sitemine son verilmesi yine yok.
  • OHAL KHK’leri ile sorgusuz-sualsiz işinden ekmeğinden edilen kamu emekçilerinin görevine iadesi yine yok.
  • Kadın kamu emekçilerine yönelik ayrımcılığın önüne geçilmesi için kadın taleplerinin kadın emekçiler tarafından görüşülmesi ve mutabakat metninde ayrı bir başlık altında yer alması yine yok.
  • Kamu kurumlarında ücretsiz kreşler açılması, söz konusu kreşler açılıncaya kadar kreş yardımı verilmesi yine yok.”

KESK, yazılı açıklamasında 3600 ek gösterge konusunnun da sözleşmede belirsizliğe bırakıldığını belirterek tepkisini “Sonuç olarak ortada taraflar arasında bağlayıcılığı olan bir toplu sözleşme metni değil, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personeli durumu başta olmak üzere çıkmaz ayın son çarşambasına bırakılan bir vaat-temenni metni vardır.” şeklinde ifade etti.

İş bırakma kararı

KESK’in açıklamasında “KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik dayatan bu mutabakatı KABUL ETMİYORUZ!” denilerek kamu çalışanlarına 27 Ağustos Cuma günü hizmet üretmeme çağrısı yapıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir