Haberler

Türkiye’den bir el Suudilere, “Siz Peker’i durdurun, biz de Cemal Kaşıkçı dosyasını büyütmeyelim” önerisi yapmış

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Peker’i durduran el” başlıklı yazısında, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videoları durdurmak için Suudi Arabistan’dan yardım istediğini belirterek, “Anlatılana göre Türkiye’de bir el, “Peker’i durdursun” diye son dönemde yakınlaştığı Suudi Arabistan’dan yardım istemiş. BAE’nin, aynı cephede olduğu Suudilerin ricasıyla Peker’e müdahale etmesi sağlanmış” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, eski başkan Donald Trump’ın Suudi Arabistan politikasına yönelik çizgisini bozması beklendiğine dikkat çeken Pehlivan, “Türkiye’den bir el Suudilere reddedemeyeceği bir teklif yapmış. “Siz Peker’i durdurun, biz de Cemal Kaşıkçı dosyasını büyütmeyelim” önerisi çok cazip gelmiş. Böylece Suudilerin devreye girmesiyle BAE yönetimi Peker’e müdahale etmiş.

Kulislerde yankılanan bu tez doğru mu, bilmiyorum.

Ama mantıklı olması bir yana, Kaşıkçı gündemi yeniden hatırlanırken Türkiye’yi yönetenlerin fazla unutkan olması sizin de dikkatinizi çekmiyor mu?” diye yazdı.

“Kimsenin konuşmadığı en sağdaki isim”

Yazının bir bölümünde ise, malum fotoğraflardan birinde olup hiç bahsi geçmeyen o isimden de bahsedildi, “Kimsenin konuşmadığı en sağdaki isim”:

“Amerikan hazinesini dolandıran Jacop Kingston…

Amerikan hazinesinden çalınan paraların Türkiye’de aktığı Sezgin Baran Korkmaz…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…

Ve…

Kimsenin konuşmadığı en sağdaki isim. Sahi, kim o?

Adı Çağlar Şendil. 44 yaşında.

SBK’nin para kaynağı Mega Varlık’ın genel müdürü o.

Kingston’un Türkiye’deki resmi ortağı o.

Kingston’un ABD’den gönderdiği milyon dolarları bizzat Türk bankasından çeken o.

ABD’nin “el konulsun” dediği, SBK’nin Türk yargısının desteğiyle kaçakken İsviçrelilere sattığı Bioforma’nın yöneticisi o.

Ekim Alptekin Halk TV’deki Açıkça programında dedi; Korkmaz Karaca’nın VIP’den geçirdiği isim o.

2017’de ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Büyükelçiliği’nde Jacob Kingston’la görüşürken yanlarında olan kişi o.

Bitti mi? Bitmedi.

Unico Sigorta’yı bilmeyen yoktur. Kökeni 1988’e dayanıyor.

Şüphe bu ya SBK işte o Unico’ya nasıl sahip oldu? Oraya da mı çöktü? İsviçre’deyken nasıl ticari oyunlara girdi ve elinden çıkarmış gibi gösterdi?

Laf lafı açıyor. Hani İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sahibi olduğu sigorta şirketindeki poliçe kesme sesini seviyor ya…

İnsanın aklına geliyor: Unico’nun ilginç poliçe politikası ile hangi ticari kurumlar SBK’nin eline geçti?

Ben de saf saf soruyorum. Türk yargısı SBK’nin karaparadaki kilit ismi Çağlar Şendil’e bir dava açma zahmetine bile girmedi. Bundandır ki devletin Anadolu Ajansı üç günde bir Unico’nun reklamını yapıyormuş, çok mu?

Neyse! Az daha yazmayı unutuyordum; Çağlar Şendil Unico Sigorta’nın da yönetim kurulu başkanı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir