Haberler Kültür Sanat

Yasaklar ülkesinde müflis bir siyasetin son çırpınışları !

Tatvan Kaymakamlığı Kürtçe tiyatro oyununu iptal etti

BİTLİS– Tatvan Kaymakamlığı, 31 Mayıs’ta Tiyatro Mencel tarafından sahnelenmesi beklenen “Hay Lo Dîsa Tevlîhev Bû“ adlı tiyatro oyununu iptal etti.

Tatvan ilçesinde 31 Mayıs’ta Tiyatro Mencel tarafından sahnelenmesi beklenen “Hay Lo Dîsa Tevlîhev Bû“ adlı tiyatro oyunu da Tatvan Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

YASAĞA GEREKÇE GÖSTERİLMEDİ

Edinilen bilgilere göre kaymakamlığın oyun için öncelikle “Kültür merkezinde tekniki sorun var” dediği öğrenildi. Kültür merkezine gidip tekniki sorunu soran ekibin ise merkez tarafından, “Bir sorun yok gelip yapabilirsiniz” cevabı vermesinin ardından Kaymakamlığı’n oyuna gerekçesiz bir şekilde izin vermediği ortaya çıktı.

Tiyatro Mencel’nin 31 Mayıs’ta sahneleyeceği “Hay Lo Dîsa Tevlîhev Bû“ adlı tiyatro oyununun Tatvan Kaymakamlığı tarafından iptal edilmesi üzerine 21 dernek, kültür merkezi ve enstitü açıklama yaptı.

“Kürt dili ve kültürünün, Kürt halkının temel ortak paydası” olduğu belirtilen açıklamada, konser ve tiyatro oyunu gibi etkinliklerin iptallerine sunulan gerekçelerin “bahane” olduğu ifade edildi.

TIKLAYIN-Bir yasak daha | Tatvan Kaymakamlığı Kürtçe oyunu iptal etti

“Kürt halkı yasaklama ve saldırılarla dilinden vazgeçmeyecektir” denilen açıklama şöyle: 

“Kürt diline yönelik yüzyıllardır devam eden sistematik düşmanlığın son dönemde tiyatro, konser ve etkinlik iptalleri şeklinde ivme kazandığını görmekteyiz. En son da dün, 27 Mayıs günü, Tatvan Kaymakamlığı tarafından Kürtçe bir tiyatro oyunu iptal edildi.

TIKLAYIN-Son 3 yılda onlarca Kürtçe etkinlik yasaklandı

“Kürtçe yasaklansa da zenginleşiyor”

“İptallere yönelik öne sürülen gerekçelerin bahane olduğunun, asıl konunun Kürtlerin her yerde kendi diline ve kültürüne sahip çıkmasının yarattığı tedirginlik olduğunun farkındayız.

“Kürtçe her ne kadar resmi dil statüsünden mahrum bırakılmış olsa da ve her fırsatta doğrudan veya dolaylı olarak yasaklansa da ve insanlığın en asgari değerleri ayaklar altına alınıp sürekli saldırıya uğrasa da, her gün zenginleşmekte ve hak ettiği konuma daha fazla yaklaşmaktadır.

TIKLAYIN – Muş Valiliği Metin Kemal Kahraman konserini yasakladı

“Kürtler diline sahip çıkacak”

“15 Mayıs Kürt Dil Bayramında da tekrar görüldüğü gibi, Kürt dili ve kültürü Kürt halkının temel ortak paydasıdır ve hangi siyasi görüşe bağlı olursa olsun her Kürt aynı kaygılarla diline ve kültürüne sahip çıkmaktadır.

“Bu nedenle demokrasi ve eşitlikten yana olan, çok dilli ve çok kültürlü bir toplumun demokrasi ve eşitliğin temel gerekliliği olduğuna inanan herkesin ve her siyasi partinin bu yasaklama ve engellere karşı tavrını net olarak ortaya koyması gerekmektedir. Kürtlerin diline ve kültürüne saldıranlara ve tekçi zihniyete karşı ses çıkarmayanlar da Kürt halkı nezdinde bu saldırılara ortaktırlar.

TIKLAYIN – AKP’li bir belediye bu kez Kürtçe tiyatro oyununu iptal etti

“Anadilizimi savunacağız”

“Dil ve kültürünü sahiplenme, Kürt halkının temel yasası ve en geniş paydasıdır. Devlet yıkıp devlet yaratan dünya savaşları dahi bu gerçekliği yok edememişken etkinlik iptaliyle Kürtçenin önüne set koymaya çalışmak müflis bir siyasetin son çırpınışlarıdır.

“Tüm bu yasaklama ve saldırılara karşı dilimizi her yerde konuşarak, her yerde anadilimiz Kürtçeyle şarkı söyleyip sanat icra ederek gerekli cevabı vereceğiz. Kürt halkı yasaklama ve saldırılarla dilinden vazgeçmeyecektir. Kürt dili ve kültürüne karşı yapılan bu yasaklamalara karşı hayatın her alanında dilimizi savunacağız.”

TIKLAYIN – AKP’li Derince Belediyesi Aynur Doğan’ın konserini iptal etti

İmzacı Kurumlar:  Kürt Dili ve Kültürü Ağı,  Mezopotamya Kültür Merkezi,  Mezopotamya Dilleri ve Kültürlerini Araştırma Derneği (MED-DER)  İstanbul Kürt Enstitüsü (Kürt Araştırmaları Derneği), Amed Kürt Enstitüsü, ARSİSA Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi Derneği, Kürt Edebiyatçıları Derneği, ARİ-DER Dil be Kültür Araştırmaları Derneği, Birca Belek Derneği, AVESTA – Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği, Ferat Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (FERAT-DER), Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, Muş Dernekler Federasyonu, Şirvan Dernekler Federasyonu, Wan Dernekler Federasyonu, Iğdır Dernekler Federasyonu, Batman Dernekler Federasyonu, Elazığ Karakoçan Dernekler Federasyonu, İstanbul Patnoslular Platformu, Destar Dergisi, Ekoloji Derneği”

bia

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir