Duyurular Haberler Manşet

AVCILIK DENEN CİNAYETE KARŞI KAMPANYA

Türkiye’nin, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt ettiği  her yıl ilan edilen av izinlerine karşı 253 STK ortak Kampanya başllatarak infaz emrini durdurmak için girişim başlattı. Changge org’da başlatılan imza kampanyasında şu ana dek 122 bine yakın imza toplandı hedef ise 150 bin imzaya ulaşmak. STK’lar Merkez Av Komisyonu’nun (MAK) 29 kuş ve 5 memeli yaban hayvanı türünün avlanmasına izin verdiği av sezonuna karşı ‘Vurma Beni’ sloganıyla, avcılığın tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Av turizmi adıyla başlatılan yaban katliamına ve her yıl avcılar tarafından katledilmeleri için izin verilen Av izinlerine karşı 253 STK Birleşik kampanya açtı ve şu ana kadar da mesafe kattetiler. Merkez Av Komisyonu kararıyla, aralarında nesli tehlikede ve koruma altında bulunan elmabaş patka ve üveyiğin de bulunduğu toplam 29 kuş ve 5 memeli türüyle ilgili av izni verilen sezon, 20 Ağustos’ta başladı. Doğan Haber Ajansı tarafından yayınlanan haberde Dağ keçisi, karaca gibi birçok memeli türün de bölgelere göre ihaleyle avlanmasına ayrıca izin verilen süreçte, ülke genelindeki 253 sivil toplum örgütü avcılığın tamamen yasaklanması çağrısıyla imza kampanyası başlattı. Change.org.tr üzerinden başlatılan kampanyaya 121 binden fazla kişi imza atıp destek verdi hedef ise 150 bin imza. Ayrıca geçen yılki kararın iptali için Doğa Derneği tarafından Danıştay’a açılan dava devam ediyor.

güvercin ve karaca avlayan avcıya para cezası

Öldürme’nin Hobisi Sporu Turizmi Olmaz

‘Vurma Beni’ sloganıyla sürdürülen imza kampanyasında 253 sivil toplum örgütü adına, ilgili kamu kurumlarına ulaştırılmak üzere bir dilekçe hazırlandı. Dilekçedeki açıklamada, başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi ve ihalesinin olamayacağı belirtilerek, “Bu dünya üzerindeki yaşamı paylaştığımız öbür canlılardan bahsediyoruz, onlar uzak ve yakın komşularımız. Komşularımızı birer rakam ve kotaya indirgeyen Merkez Av Komisyonu’na da kararlarına da karşı çıkıyoruz” denildi.

500 Bin Sertfikalı Cani Sahaya Salındı

Hangi canlının kaç birey, ne koşullarda, nerelerde öldürüleceğine karar vermek yerine, onları koruyan kararlar alınması istenen dilekçede, “Geçtiğimiz 16 yıl içinde yaklaşık 17 bin avcılık kursu açılmış ve yaklaşık 500 bin kişi avcılık sertifikası almıştır. Doğanın korunmasından sorumlu kurumlar, silah endüstrisinin ve avcıların doğamızı yok etmesine ne yazık ki seyirci kalmakta, daha da üzücüsü bu durumu teşvik etmektedir” ifadeleri yer aldı.

“Tüm Canlıların Sesi Olmak” AmaçlanıyorAyrıca bakınız

Türkiye’nin, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt ettiği vurgulanan dilekçede, şu çağrı yapıldı:”Buna rağmen, bu hükümler ve taraf olunan öbür uluslararası sözleşmelerin, ülkemiz mevzuatı sayılan hükümleri görmezden gelinerek, nesli tehlike altındaki kimi türler bile ava açılmaktadır. Bu kabul edilemez. Ayrıca, TBMM’de, yabancı diplomat ve ‘üst düzey misafirler’in diledikleri takdirde ücretsiz avlanabilmesi ve yaşam alanları tahrip edildiği için yerleşim yerlerine gelen ayı, domuz gibi hayvanların da avlanabilmesinin yönetmeliğe bağlanması oy çokluğuyla kabul edilmiş bulunuyor. Doğamızı günbegün yok edecek olan bu kararların bir an önce durdurulması gerekmektedir. Kara Avcılığı Kanunu’nun ivedilikle değişmesini, Doğa Koruma Kanunu olarak yeniden düzenlenmesini ve doğa ihtisas mahkemelerinin kurulmasını talep ediyoruz. Şimdi, yaşam hakları ve alanları ellerinden alınan tüm canlıların sesi olma zamanı. Çünkü yaşam hakkı bütün canlılar için pazarlık edilemez en doğal hak. Hepimizin yaşamı birbirine bağlı. İnsan diliyle kendi haklarını savunamayan tüm canlıların sesi oluyoruz.”

Avcılar şimdide kızılırmak kuş cennetine dadandılar

29 Kuş ve 5 Memeli İçin İnfaz İlanı

Bu yılki avlanacak türler, bölgeleri, avlanma süreçleri, av yasağının olduğu sahalar, illere göre av yasağının bulunduğu 29 kuş ve 5 memeli türüyle ilgili listede kuş türlerinden bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak, saksağan, kum kekliği, kınalı keklik, çil keklik, sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, Macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, su çulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çulluk ile memeliler arasında da yaban domuzu, çakal, yaban tavşanı, ada tavşanı ve tilki bulunuyor

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir