Toplumsal Cinsiyet

Diyarbakır’da polisin 55 yaşındaki kadının kolunu ve dişlerini kırması Meclis’e taşındı

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde madde bağımlısı oğlu gözaltına alınırken polis tarafından darp edilen 55 yaşındaki Kevser Demir’in 3 dişi ile kolu kırıldı. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne başvurarak darp raporu alan Kevser Demir, polislerden şikayetçi oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “İşkence tespiti yok” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Diyarbakır Bağlar İlçesinde ikamet eden 55 yaşındaki Anne Kevser D.’nin, madde bağımlısı oğlunun gözaltına alınması sırasında darp edildiği, kolunun ve 3 dişinin kırıldığı iddiaları doğru mudur?” diye soran Tanrıkulu’nun Solyu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede yer alan sorular şöyle:

bİddialar doğru ise, 24 Mayıs 2021 tarihinde katıldığınız canlı yayında Bakanlığınız döneminde işkence olmadığı açıklamanız göz önüne alındığında, 55 yaşındaki Anne Kevser D.’nin, madde bağımlısı oğlunun gözaltına alınması sırasında darp edilmesinin, kolunun ve 3 dişinin kırılmasının izahı ve gerekçesi nedir?

 Yaşanan darp olayı ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

 Göreve geldiğiniz tarihten bugüne kadar Türkiye genelinde illere göre güvenlik güçlerinin karıştığı toplam darp, işkence ve kötü muamele sayısı kaçtır?

 Anılan olaylar ile ilgili olarak toplam kaç güvenlik görevlisi hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmıştır? Kaç güvenlik görevlisi açığa alınmış ve ihraç edilmiştir?

 Göreve geldiğiniz tarihten bugüne kadar Türkiye genelinde illere göre güvenlik güçlerinin karıştığı darp, işkence ve kötü muamele sebebiyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç kişi yaşamını yitirmiştir?

 Göreve geldiğiniz tarihten bugüne kadar Türkiye genelinde illere göre güvenlik güçlerinin karıştığı darp, işkence ve kötü muamele sebebiyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç kişi hastanelere başvurarak rapor almıştır?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir