Haberler

Haiti’de deprem: hayatını kaybedenlerin sayısı 304’e yükseldi; ilk yardım Küba’dan geldi

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 7,2 büyüklüğündeki ağır bir depremle sarsılan Karayip ülkesi Haiti’de depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntının yaşandığını bildirirken; Haiti Sivil Savunma Ajansı, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 304’e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 2 bini geçtiğini belirtti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından 5,2 büyüklüğünde artçı sarsıntının yaşandığını ve ana depremden bu yana toplam 9 artçı sarsıntı kaydettiğini aktardı.

Bölgeye ilk yardım eli Küba’dan

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarında yıkıntıların arasından şimdiye kadar yüzlerce yaralı çıkartıldığını kayıp sayısının ise tam olarak bilinmediğini duyururken; uluslararası yardım çağrısında bulunan ülkeye, ilk yardım Küba’dan geldi.

soL’un aktardığına göre; 7,2 büyüklüğünde ağır bir depremle sarsılan Karayip ülkesi Haiti’ye ilk yardım eli Küba’dan geldi. Sabah meydana gelen depremin hemen ardından yola çıkan Kübalı sağlıkçılar adaya ayak basar basmaz depremzedelerin tedavilerini üstlendi.

Bölgeye yardım malzemeleri ve tıbbi ekipmanla gelen Kübalı doktorlar şimdiye kadar 300’ün üzerinde ölüm bildiren Haiti’nin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Konuya ilişkin Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez, sosyal medya hesabı üzerinden “Haiti ile dayanışmamızı yineliyor ve başta ölenlerin yakınları olmak üzere halkına ve hükümetine başsağlığı diliyoruz. Bugün erken saatlerde sağlık dayanışmacılarımız depremden etkilenen hastane tesislerinin dışında bile yaralıları tedavi ediyor.” mesajını paylaştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir