Haberler

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde kişiye özel kadro açıldı

AKP’lilerin üniversitelerde açtığı kişiye özel kadrolara bir yenisi daha eklendi. Daha önce aile şirketi gibi atamalarla gündeme gelen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) ilginç bir ilan verildi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre, KTÜ tarafından önceki gün verilen ilanda, Trabzon Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü’nün Harita ve Kadastro Anabilim Dalı’nda ders verecek orman mühendisi akademisyen arandı. Yayınlanan akademik ilanda şu ifadeler kullanıldı: “Orman mühendisliği silvikültür alanında doktora yapmış olmak. Bitki fizyolojisi ve kuraklık konusunda çalışmaları olmak.” İlanda aynı zamanda başvuracak kişinin ALES puanı ve yabancı dil puanından ise muaf olacağı belirtildi.

YÖK engellemeye çalışmıştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerde akademisyen alımlarında uzun süredir tepki çeken “kişiye özel” ilanlara karşı adım atmak zorunda kalmıştı. YÖK yaptığı değişiklikle Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nin “genel şartları”nı düzenleyen maddeye, “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez” fıkrası eklenmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir