Sendikalar Uncategorized

KESK Yürüyüşü tamamlandı: “Bu iktidar emekçiye, kadına, doğaya düşmandır”

ANKARA– Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde iktidarın sunduğu teklife karşı kendi talepleri için Edirne ve Batman’dan Ankara’ya doğru iki koldan yürüyüş başlatan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara’ya ulaştı. Ulus Meydan’da coşkuyla karşılanan kitle, “İnsanca bir yaşam demokratik görevli toplu sözleşme için mücadeleyi birlikte büyütüyoruz” pankartı açtı. Kitle sık sık, “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız” ve “Sermayeye değil emekçiye bütçe” sloganları attı. Basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki  ve Tülay Hatimoğulları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Veli Ağbaba ve birçok sivil toplum örgüt temsilcisi katıldı.

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, iktidarın emekçilere iş güvencesi ve güvenli bir istihdam sağlamadığına dikkati çekerek, “Biz ülkenin dört bir yanından emekçilerin ve halklarımızın taleplerini bohçamıza koyarak geldiğimiz Ankara’da kamu emekçileri olarak bir isim de biz veriyoruz. Bu hükümet IBAN hükümetidir. Bu nasıl bir hükümettir ki işine gelince biz büyük bir devletiz’ diye böbürleniyor, emekçilerin taleplerine gelince ‘olsa dükkân senin’ diye yalan söylüyor. ‘IMF’ye borcu bitirdik, hatta istediler borç verdik’ diye hava atmasını bilen bu iktidar, insanca yaşayacak ücret isteyen bizlere neden sefalet zammı öneriyor?” dedi.

KURU EKMEK BÜTÇELERİ

Karın tokluğuna, düşük maaş ve sefalet ücretleri ile çalıştırılan kamu emekçilerinin taleplerinin karşılanmasını isteyen Yeşil, “Vergide adalet istiyoruz. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını istiyoruz. Güvenceli gelecek istiyoruz. Hiç kimsenin ayrımcılığa uğramadığı, kariyer ve liyakatin esas alındığı, sendikal hak ve özgürlüklerimizin önündeki kaldırıldığı demokratik bir yaşam istiyoruz. Başta ILO sözleşmeleri olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık sistemi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TALEPLERİNİZE SAHİP ÇIKIN’

Tüm kamu emekçilerine seslenen Yeşil, “Bugüne kadar sizin adınıza yetkili olarak masaya oturanların yaptığı yanlışların, eksiklerin faturasını maaşlarınızda her yıl fazla erime, fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme ile ödediniz. Ödemeye de artık yeter demenin vakti çoktan gelmiştir. Bu dönem diğer konfederasyonların özellikle maaş artış tekliflerinde KESK’in teklifine yakın rakamlar sunar pozisyona gelmesi sizin tabandan eseridir. Ancak bu yeterli değildir. Taleplerimiz için birlikte mücadelenin yine tabandan büyütülmesidir. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönem toplu sözleşme sürecinin de hayal kırıklığı ile bitmemesi sendikanın üyesi olursanız olun sizlerin taleplerinize sahip çıkmanıza bağlıdır. Bu karanlık tablodan tek çıkış yolu yetkinin asıl sahiplerinin kamu emekçilerinin ve emekliklerinin ortak için bir araya gelmesinden ve ortak mücadeleyi yükseltmesinden geçmektedir” şeklinde konuştu.  

‘İKTİDARIN GİDİŞİ YAKIN’

Daha sonra söz alan HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de emekçilere dayanışma mesajı vererek, “Gece yarısı kararnameleri ile on binlerce kamu emekçisini kapının önünde bırakmaktan çekinmeyen, sadece bir tweet attığı için tutuklayan iktidara karşı sokağa çıkabiliyorsa birileri asıl yürekli onlardır. Bütün bu zulme ve baskıya karşı hala direnenler var ve o direnenler bu alanda. Kamu emekçileri bugün hükümetten zam istemiyorlar, kamu emekçilerinin istediği aslında bu iktidardan zam değil. Sadece kayıplarının bir kısmının karşılanmasını istiyorlar. Ama emekçi düşmanı iktidar bu emekçilere yüzde 6’lık zammı reva görüyor. Bu iktidar emekçiye, kadına, doğaya düşmandır. Bu iktidarın gidişi yakındır” diye belirtti.

‘BU DÜZENİ YIKACAĞIZ’

CHP Milletvekili Veli Ağbaba ise, KESK üyelerini selamlayarak, “Yoksulluğu herkesin hissettiği bir dönemden geçiyoruz. Kamu emekçisine teklif edilen zammı görüyoruz. Emekçiye önerilen zam adeta dalga geçilir gibi. Emekçilerin talebi olan 3 bin 600 TL’yi gerçekleştirmek bizim görevimiz olsun. Dünyada en az maaşı teklif eden ülkelerden biriyiz. Omuz omuza kol kola bu düzeni yıkacağız bu mücadele de yanınızdayız bu sadaka kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir