Haberler Manşet Uncategorized

Mersin KESK Şubeler Platformu: OHAL komisyonu iktidarın suç ortağı olmuştur

Mersin KESK Şubeler Platformu düzenlediği basın açıklaması ile AYM kararlarını tanımayan OHAL komisyonuna tepki göstererek, “Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyetlerini engelleyen kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmayan, ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmelidir” diye konuştu.

Mersin Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine dönmeleri talebiyle eylem yaptı. “KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartının açıldığı basın açıklamasında 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra 4 bin 816 KESK üyesinin ihraç edildiği kaydedildi.

“TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE YÖNELİK BASKILARA SON VERİLMELİDİR”

KHK’ler ile işlerinden ihraç edilen binlerce kamu emekçisinin ihraçlara ilişkin itiraz yollarının iktidar tarafından engellendiği belirtildi Açıklamaya Eğitim Sen MYK üyesi Arzunur Şimşek destek verdi. Murat Doğan, “İktidarın, ihraçlara ilişkin tüm itiraz yollarının kapatması, içeride ve dışarıda itirazların yükselmesine neden olunca ve AİHM’e binlerce başvuru yapılınca hızla oyalama mekanizmasına ihtiyaç duyuldu. Başta ifade hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son verilmelidir” dedi.

İşçi sınıfının, emekçilerin yüzyıllardır bedel ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlükler hangi gerekçe ile olursa olsun ortadan kaldırılmaya yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadele haklarını sonuna kadar kullanacaklarını dile getiren Doğan, “Bu antidemokratik uygulamalara karşı demokratik direniş ve hukuki mücadelemizi her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek sürdüreceğiz. Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasanın üzerinde gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyetlerini engelleyen kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmayan, ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmelidir” diye konuştu.

“AYM KARARLARINI TANIMAYAN OHAL KOMİSYONU, İKTİDARIN SUÇ ORTAĞIDIR”

Yüzden fazla insanın ihraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar sürüklendiğini aktaran Doğan, şunları ifade etti:

“Ret edilen başvurulardan 344’ü Barış Akademisyenlerine ait olup, 50 dosya ise karara bağlanmayı beklemektedir. Bunlar hakkında da ret kararı verileceği anlaşılıyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen Barış Akademisyenlerine ilişkin OHAL komisyonunun iktidarın talimatıyla aldığı anlaşılan ret kararları açıkça suçtur. Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayan komisyon, iktidarın suç ortağı olmuştur. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana KESK’e bağlı sendika üyelerimizden 4 bin 239’u OHAL KHK’leri ile, 98’i 375 Sayılı KHK’nin ek 35’inci maddesi, 479’u yüksek disiplin kurulu kararı ile olmak üzere toplam 4 bin 816 KESK’li hukuksuzca ihraç edilmişlerdir.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir