Haberler

Yeşil Sol Parti Eş Sözcülüğü’ne Uçar ve Akın seçildi, PM 60 kişiden oluştu

ANKARA – “Yeni yüzyılda demokratik bir ülke” vurgusu yapılan Yeşil Sol Parti kongresinde, Eş Sözcülüğe Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın seçildi.  Yeşil Sol Parti’nin “Birlikte kazanacağız” şiarıyla düzenlendiği 2’nci Olağanüstü Kongresi, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası salonunda gerçekleştirildi. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin konuşmalarıyla süren kongrede, yeni eş sözcüler seçildi.

Parti Meclisine Seçilenlerin tam listesi

Sıra NoAdı SoyadıDurumCinsiyet
1Ahmet AsenaAsilErkek
2Adnan GürpunarAsilErkek
3Arif Ali CangıAsilErkek
4Dursun BektaşAsilErkek
5Mehmet Emre PekgönençAsilErkek
6Erol KöroğluAsilErkek
7Erol ÇırakAsilErkek
8Haluk LeventAsilErkek
9Haluk KorkmazAsilErkek
10Kenan IşıkAsilErkek
11Mehmet CengizAsilErkek
12Mevlüt ÜlgenAsilErkek
13Sami EvrenAsilErkek
14Lütfi GülPunarAsilErkek
15Yavuz OkçuoğluAsilErkek
16Aysu TopalAsilKadın
17Ayşe ErdemAsilKadın
18Çiğdem ŞentürkAsilKadın
19Didem Betül GöçerAsilKadın
20Emine İyicioğluAsilKadın
21Esra Ergüzeroğlu KilimAsilKadın
22Fadime AyAsilKadın
23Nesrin AslanAsilKadın
24Nevin AytekinAsilKadın
25Nurcan KarasuAsilKadın
26Sema AnılAsilKadın
27Şakire Şeyda AtaşAsilKadın
28Tülay KoçakAsilKadın
29Elif TatarAsilKadın
30Meltem IşıkAsilKadın
31Aylin AkerAsilKadın
32Ayşe YılmazAsilKadın
33Cahit KırkazakAsilErkek
34Devrim Turgay YılmazAsilErkek
35Eda KahramanAsilKadın
36Fatih ŞahinAsilErkek
37Fatma Koçyiğit ÖnerAsilKadın
38Filiz AkılçağıAsilKadın
39Hacı ErdemirAsilErkek
40İlkay KaraAsilKadın
41İlknur MelengeçAsilKadın
42Mediha YükselAsilKadın
43Mehmet Halis SaykanAsilErkek
44Mehmet Şerif CamcıAsilErkek
45Nadir KırlılarAsilErkek
46Nevzat AynaAsilErkek
47Mehmet Nuri ÖzdemirAsilErkek
48Nurşat YeşilAsilKadın
49Remzi AltunpolatAsilLGBT
50Reşat AkıncıAsilErkek
51Selvi KalırAsilKadın
52Semra KıratlıAsilKadın
53Merve FidanAsilKadın
54Sevtap Aktağ KarahalıAsilKadın
55Şadi ÖzdemirAsilErkek
56Turabi ŞenAsilErkek
57Tugay TuranAsilErkek
58Tülin TümerAsilKadın
59Umut Vedat AçarAsilErkek
60Veysel Mete ElçiAsilErkek
     
1Asiye ErdalYedekKadın
2Baver MızrakYedekErkek
3Durmuş KılıçYedekErkek
4Ergün KoçYedekErkek
5Günay Aslan GörürYedekErkek
6Kayahan YükselYedekErkek
7Ozan Hasret YılmazYedekErkek
8Ramazan YıldızYedekErkek
9Veysel GüntinYedekErkek
10Yusuf UludağYedekErkek
11Emin EkinciYedekErkek
12Çağdaş KüpeliYedekErkek
13İbrahim ÖzkanYedekErkek
14Hüseyin ÇağlarYedekErkek
15Recep DemirciYedekErkek
16Bedri ArıkYedekErkek
17Mevlüt UstabaşıYedekErkek
18Yahya Kemal İşYedekErkek
19Mehmet Ali BaltaYedekErkek
20Şevket AktaşYedekErkek
21Füsun OğuzYedekKadın
22Metin IrmakYedekErkek
23Yusuf BerkyürekYedekErkek

 BAYINDIR: GELECEK BİZİM 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Türkiye halklarının ve Kürdistan halklarının AKP-MHP faşizmine karşı kuracağı ittifakın gelecek için umut olduğunu ifade etti. Bayındır, “Faşizme karşı özgürlük çerçevesinde Yeşil Sol Parti’nin kongresini selamlıyoruz. Gelecek bizim” dedi. Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Esengül Demir, “Bu kongre gösteriyor ki Yeşil Sol Parti büyüyor. Yeşil Sol Parti büyüdükçe HDK de güçleniyor” diye belirtti. Emek Partisi (EMEP) MYK üyesi Fevzi Ayben, Emek ve Özgürlük İttifakı’nı sadece seçimlere yönelik değil, geniş bir cephe olarak gördüklerini aktardı.

‘FAŞİZMİN YERLE BİR EDİLMESİ GEREKİYOR’ 

Devrimci Parti Eş Genel Başkanı Elif Torun Öneren, “Halkların eşit ve insanca yaşaması için faşizmin yerle bir edilmesi gerekiyor. Bunun için çıktığımız yolda hepimize kolay gelsin. Zafere kadar birlikte mücadele ile sokaklarda bu mücadeleyi ilmik ilmik vereceğimizi söylemek istiyorum” diye ifade etti. Emekçi Hareket Partisi (EHP) MYK üyesi Sanem Deniz Kural, “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak çıktığımız bu yolda mücadelemize, hedeflediğimiz sonuca ulaşana kadar devam edeceğiz” vurgusu yaptı. 

TÜMÜKLÜ: GEZEGENİ KURTARMA ÇAĞRISI

 Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ise, “Kapitalizmin kendini örgütleme düzeni var oldukça, iş cinayetleri ve gezegenin ekolojik yıkımıyla karşı karşıya kalacağız. Faşist terörünün düzeniyle sonuçlarıyla karşı karşıya kalacağız. Bu buluşmalar bize geleceği kurtarma çağrısıdır. Gezegeni kurtarma çağrısıdır. Yeni yoldaşlarımıza da başarılar diliyorum” diye konuştu. 

UĞUR: KADER DEĞİL DEĞİŞTİREBİLİRİZ

 Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cahit Uğur, “Hep beraber faşizmi yıkacağız. Çok üzgünüz. Henüz Soma’nın acısı devam ederken ‘kader’ diyerek Bartın’ı yaşattılar. Kader değil. O kader dedikleri şeyi yani yaşamlarımızı kurtarmak mümkün. Hepsini değiştirebiliriz. Emek ve Özgürlük İttifakını büyütüp bunu yapabiliriz. Her bijî. Hep birlikte özgür bir yaşam kurmak için buradayız” diye aktardı. Emek ve özgürlük mücadelesinin önemine dikkat çeken Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK)  Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, “Kapitalist barbarlığının en açık örneğine Amasra’da tanıklık ettik. Bu işin sorumluları birkaç maden sahibi değil, önlemleri almayan herkestir. Bu madenlerin açılmasına izin verenlerdir. Mevcut olan bütün rakamlara rağmen orayı işletmeye çalışanlardır. Bu salondaki irade bütün sorumlular yargılanıncaya kadar mücadeleyi büyütecektir” ifadelerini kullandı. Yeşil, konuşmasına İran’daki kadın direnişini selamlayarak son verdi.

 ODTÜ ÖĞRENCİLERİ DE KONGREDE

 Sonrasında kürsüye çıkan “ODTÜ Rant Yolu’na Hayır” direnişçileri ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’de Melih Gökçek döneminde başlayan ve ekolojik kırıma yol açan yol projesini hatırlatarak, ekolojik kırıma karşı herkesi mücadeleye destek olmaya çağırdı. Faaliyet ve Mali raporları okunmasıyla devam eden kongrede, sonuç bildirgesi okundu.

‘BURADAYIZ, BİRLİKTE KAZANACAĞIZ’

 “Buradayız, birlikte kazanacağız” başlıklı bildirgede, dünyada ve Türkiye’de yaşanan çoklu krizlere dikkat çekildi. Pandemiyle birlikte kapitalizmin krizleri ve ekoloji arasındaki ilişkinin görünür olduğuna değinilen bildiride, geniş insan kitlelerinin açlıkla mücadele ettiği ve savaşlar nedeniyle göçmenliğin yaygınlaştığı süreçte dünyanın farklı yerlerinde gelişen direnişlerin politik programdan uzak olduğu ifade edildi. Bildirgede, buna rağmen “umudu diri tutan” gelişmelerin de gerçekleştiğine vurgu yapıldı.  İran’da Jina Amini’nin katledilmesinin ardından süren kadın direnişinin sınırları aşarak umutları büyütmeye devam ettiği ifade edilen bildiride, İstanbul Sözleşmesi’nde ısrar çağrısı yapıldı.

 YENİ YÜZYILDA DEMOKRATİK BİR ÜLKE HEDEFİ

 Yüz yıllık Cumhuriyet tarihine egemen olan tekçi anlayışın karşısında yeni yüz yılda demokratik bir ülkeyi kurmayı hedefleyen güçlü bir demokrasi ittifakının oluşturulacağı ifade edilen bildiride, tüm ezilen kesimlerin bu süreçte özne olduğuna vurgu yapıldı. UÇAR VE AKIN EŞ SÖZCÜLÜĞE SEÇİLDİ

Ardından delegelerin katılımıyla seçimler gerçekleştirildi. Partinin Eş Sözcülüğe Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın seçildi. Seçimler sonrası kısa bir konuşma gerçekleştiren eş sözcüler, önemli bir dönemeçte önemli sorumluluklar aldıklarını kaydetti. Uçar, şöyle konuştu: “Bütün her şeyi seçimle çözmenin mümkün olmadığını bilerek Türkiye’nin yeni yüzyılına dair fikir tartışmasının yapılmasını doğru buluyorum. AKP-MHP iktidarı eski Türkiye’nin kodlarıyla yeni yüzyılın inşasına başlamış durumda. Kadınların ve LGBTİ+’ların mücadelesi devletin bütün baskı politikalarıyla karşı karşıya. Ekonomik anlamda emekçilerin hak mücadelesi yoksulluk kadermiş gibi gösteriliyor. Bu kodlar ulus devletin paradigmasıdır. Her birimiz burada bulunarak ikinci yüzyıla taşınmasına engel olmak için bir araya geldik. Bu kodlar karşısında yükselen toplumsal muhalefet var. Bütün toplumun ana damarı değişim talebidir. Bu anlamda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yanı sıra HDP ve Yeşil ve Sol parti bizim birer kapımızdır.”

‘AKARSEL’E SÖZÜMÜZ VAR’

Türkiye’deki kadın cinayetlerine değinen Uçar, “Nadira Kadirov’dan Şule Çet’e, Nagihan Akarsel’e sözümüz var. Kadın dayanışması yolumuz olsun. Yolumuz açık olsun” dedi. 

‘GÜÇLENEREK DEVAM EDECEĞİZ’

 Sonrasında konuşan İbrahim Akın ise yeni dönemde yola daha güçlü bir biçimde devam edeceklerini dile getirdi ve “Birlikte başaracağız, değiştireceğiz ve kazanacağız” vurgusu yaptı. Kongre, alkışlar eşliğinde sona erdi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir